Final de ZOOM LITERART: voci consacrate și tinere talente într-o seară memorabilă de literatură și blues

Joi, 15 mai 2025, în Sala „Perpessicius” a Muzeului Național al Literaturii Române din București, a avut loc cea de-a cincea și ultima seară a proiectului ZOOM LITERART, un spectacol realizat de Dan Mircea Cipariu și Mike Godoroja & Blue Spirit și organizat de Asociația Euro Culturart și MNLR, cu sprijinul financiar al Administrației Fondului Cultural Național (AFCN). Parteneri media: AgențiadeCarte.ro și Radio România Cultural. Evenimentul a reunit poezie, proză, muzică live și declarații emoționante.

Ioana Crăciunescu și Dan Mircea Cipariu

Dan Mircea Cipariu: ”O seară fastuoasă! – vă spune Dan Mircea Cipariu la ultima secvență, a cincea, din ZOOM LITERART, un proiect pe care îl coordonez împreună cu Florin Iaru. Așa cum am scris astăzi pe pagina mea de Facebook, la ZOOM LITERART am invitat cei mai importanți profesori de scriere creativă din România. Ieri au fost Simona Popescu și Florin Iaru. Astăzi este Marius Chivu. El va încheia ultima secvență de ZOOM LITERART. Și sunt foarte bucuros că, iată, după câteva luni de ateliere pe zoom cu șarmantul, carismaticul și câte și mai câte epitete am putea spune despre Florin Iaru, avem cinci voci în căutarea și a unor personaje și a unui autor. Și, ce este foarte important, asta îmi dă speranță, fiindcă punem la cale, eu și cu Florin Iaru, la toamnă, ceva foarte interesant, un un show campionat, care va fi și televizat. Sunt optimist și fiindcă prejudecata asta care este rostogolită pe Facebook, că tinerii de astăzi, in corpore, nu citesc, sunt cum sunt, este contrazisă cu asupra de măsură și de aceste descoperiri ale lui Florin Iaru și ale proiectului ZOOM LITERART.

Nu o să mă lungesc și o să invit să citească, să aibă o lectură publică pe o prietenă dragă, o voce importantă a generației 70, scriitoare, actriță, celebră și într-un domeniu, și în celălalt. Cea mai recentă carte a ei, Chit sau dublu, apărută la Charmides, a primit premiul APLER. În aplauzele voastre, Ioana Crăciunescu!”

Ioana Crăciunescu a citit poeziile ”Puțină liniște”, ”Măndița” și ”Saltelele” din volumul premiat ”Chit sau dublu”.

Mike Godoroja

Primul interludiu muzical al serii a fost susținut de trupa Mike Godoroja & Blue Spirit, cu piesa ”Amintiri din Vama Veche”.

Dan Mircea Cipariu: ”După cum am anunțat, am făcut împreună cu Florin Iaru o selecție și, la finalul atelierelor ZOOM LITERART, am invitat cinci adolescente să citească, să aibă o primă lectură publică în cadrul proiectului. Întâmplarea, fiica vitregă a destinului, cum ar fi spus Caragiale, face ca Rebecca Cîrcea să fie și cea mai mică de vârstă, dar în același timp și un personaj, pentru că ea mi-a mărturisit că ar vrea să facă în viitor niște montaje pentru jocuri și mi-am adus aminte că lui Florin îi place teribil de tare să se joace pe computer. Eu habar n-am, pentru mine e o altă lume. Așadar, o invit pe Rebecca Cîrcea, de 15 ani, elevă în clasa a IX-a la Colegiul Național George Coșbuc din București, la Filologie.” Rebecca Cîrcea a citit proza ” Un gropar idiot” și a fost urmată pe scenă de colegele ei de generație și de ateliere de scriere creativă Denisa Pleșca, Amalia Șabac și Ioana Maria Vasilescu.

Mike Godoroja & Blue Spirit au interpretat „Peter Green – I love another women”

Dan Mircea Cipariu: ”După cum am spus, am invitat zece scriitori premianți, așa că o chem la microfon pe Ligia Keșișian, poetă și traducătoare, membră a PEN Club România. A debutat în 2017 cu volumul de poezie Mici cutremure, urmat de Miss Houdini, în 2019, la Editura Charmides. Cea mai nouă carte, Anul tigrului de apă a apărut în 2023, la Casa de Editură Max Blecher. În urma publicării, am fost laureată a premiilorTânărul Scriitor al Anului 2023, în cadrul Galei Tinerilor Scriitori, Premiul ARCCA pentru Cel mai bun volum de poezie al anului 2023, ex-aequo cu Ion Mureșan, Cea mai bună carte de poezie a anului 2023, la Festivalul Național de Poezie Nicolae Labiș. Anul tigrului de apă a mai fost nominalizată la Premiile Observator Cultural, Observator Universitas, Bac-Fest și Zona9 Poezie. În 2024, Ligia a primit rezidența Contrasens la Timișoara, iar în 2025, a câștigat bursa și rezidența Cărturești pentru Poezie. Selecții din poemele ei au fost traduse în franceză, maghiară, italiană, greacă și engleză, în numeroase reviste și antologii. A avut lecturi și performance-uri la festivaluri precum FILIT, Poezia e la Bistrița, Festivalul Internațional de Poezie București, Zilele Literaturii Române la Chișinău, Jazz TM – Strada Fără Nume, Swords și altele.tele. În aplauzele dvs., Ligia Keșișian!”

Ligia Keșișian a citit trei poeme noi: „De unde sunteți?”, „În câte limbi îi cânți copilului din tine?” și „Ziua în care totul a mers bine”.

Ligia Keșișian

Mike Godoroja & Blue Spirit au interpretat „Blues bizar de București”

Dan Mircea Cipariu: ”Acum am să-l invit pe Marius Chivu, un personaj, ca și Florin Iaru, o instituție personaj. Din 2011, împreună cu Florin Iaru, ține cel mai longeviv atelier de creative writing din România, este scriitor, editor, traducător. În 2012 a debutat cu volumul de poezie Vântureasa de plastic (ed. a doua, Humanitas, 2018; premiile pentru debut ale Uniunii Scriitorilor şi revistei Observator Cultural). La Editura Humanitas a mai publicat jurnalele de călătorie Trei săptămâni în Himalaya (2012), Trei săptămâni în Anzi (2016) și  Trei săptămâni în Atlas (2023, Premiul Agenției de Carte pentru Memorialistică),iar la Editura Poliromvolumul de proză scurtă Sfârşit de sezon (2014/2022). Din 2005 este redactor al revistei Dilema, realizatorul radio-talk-ului cu scriitori „All You Can Read“ de pe UrbanSunsets.com. Din 2011, împreună cu Florin Iaru, ține cel mai longeviv atelier de creative writing din România. Din 2020 este editorul antologiei anuale de proză scurtă KIWI (Polirom). 

Sunt foarte bucuros că este în proiectul nostru, ZOOM LITERART, și va fi și în următoarele două proiecte despre care nu am să vă spun acum nimic. Doamnelor și domnilor, domnul Marius Chivu!”

Marius Chivu

Marius Chivu: ”Mulțumesc de invitație. Cumva am anticipat corect că se va citi poezie și proză, așa că eu am venit cu proză de călătorie și o să citesc o pățanie din deșertul Sahara, din Maroc, unde în 2022 am fost cu un tovarăș de-al meu de călătorie, care întâmplător se cheamă tot Marius. Pățania noastră are legătură cu cea mai înaltă dună de nisip de pe planetă și care are o înălțime de 60 de metri, cam de două ori cât un bloc de zece etaje. Și secvența respectivă e cu mine și Marius încercând să urcăm pe coama acestei dune de nisip.”

MArius Chivu, Ligia Keșișian, Ioana Crăciunescu, Dan Mircea Cipariu

Evenimentul s-a încheiat cu piesele ”Caii din Pădurea Letea” și ”Vă rog s-aveți o viață frumoasă”, interpretate de Mike Godoroja & Blue Spirit, cu sala în picioare.

Mike Godoroja & Blue Spirit

Tudor VOICU

Foto: Mihaela PETRE

Articole recomandate

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Sunt permise comentariile oricărei persoane, fără discriminări pe criterii de rasă, sex, etnie, opţiune şi apartenenţă politică sau religioasă. Limbajul vulgar şi trivial în subsolul textelor nu este permis. Nu sunt permise opiniile calomnioase rasiste/şovine/xenofobe. Nu sunt permise atacuri la persoană în subsolurile textelor, ele sunt exclusiv pentru comentarii, critică literară, păreri despre text, dezbateri, etc. În caz contrar, ele vor fi scose din baza de date, fără nici o explicaţie din partea AgentiadeCarte. ro

(S)TOP CELE MAI BUNE CĂRȚI ALE ANULUI 2024

De 15 ani, AgențiadeCarte.ro propune un top anual al celor mai bune cărți. Pentru anul editorial 2024, echipa AgenţiadeCarte.ro a scanat nominalizările pentru Premiile Radio România Cultural, Observator Cultural, Gala Tinerilor Scriitori / Cartea de poezie a anului 2023, dar și propriile preferințe ale editorilor, colaboratorilor și cititorilor noștri. Astfel, propunem 80 de titluri pe care le considerăm semnificative pentru anul editorial 2024: 30 de cărți de poezie,  20 de cărți de proză, 10 cărți de critică, istorie și teorie literară, precum și  20 de cărți de eseu, publicistică și memorialistică. Cititorii AgenţiadeCarte.ro pot vota și comenta titlurile alese de noi. Votul este deschis până la 31 august 2025, ora 23.00. Juriul Premiilor AgenţiadeCarte.ro este compus din scriitorii Florin Iaru, Cristian Teodorescu și Dan Mircea Cipariu. Juriul va anunța, după închiderea votului pe agentiadecarte.ro, printr-un comunicat de presă, câștigătorii.

(S)TOP CELE MAI BUNE CĂRȚI ALE ANULUI 2023

De 14 ani, AgențiadeCarte.ro propune un top anual al celor mai bune cărți. Pentru anul editorial 2023, echipa AgenţiadeCarte.ro a scanat nominalizările pentru Premiile Radio România Cultural, Observator Cultural, Ziarul de Iași, Ficțiunea OPTm și Gala Tinerilor Scriitori / Cartea de poezie a anului 2023, dar și propriile preferințe ale editorilor, colaboratorilor și cititorilor noștri. Astfel, propunem 76 de titluri pe care le considerăm semnificative pentru anul editorial 2023: 25 de cărți de poezie, 31 de cărți de proză, 10 cărți de critică, istorie și teorie literară, precum și 15 cărți de eseu, publicistică și memorialistică. Cititorii AgenţiadeCarte.ro pot vota și comenta titlurile alese de noi. Votul este deschis până la 31 august 2024, ora 23.00. Juriul Premiilor AgenţiadeCarte.ro este compus din scriitorii Florin Iaru, Cristian Teodorescu și Dan Mircea Cipariu (președintele asociației Euro CulturArt). Juriul va anunța, după închiderea votului pe agentiadecarte.ro, printr-un comunicat de presă, câștigătorii. Premiile sunt în valoare de 5000 lei. 

(S)TOP CELE MAI BUNE CĂRȚI ALE ANULUI 2022

De 13 ani, AgențiadeCarte.ro propune un top anual al celor mai bune cărți. Pentru anul editorial 2022, echipa AgenţiadeCarte.ro a scanat nominalizările pentru Premiile Radio România Cultural, Observator Cultural, Ziarul de Iași, Ficțiunea OPTm și Gala Tinerilor Scriitori / Cartea de poezie a anului 2022, dar și propriile preferințe ale editorilor și colaboratorilor noștri. Astfel, propunem 85 de titluri pe care le considerăm semnificative pentru anul editorial 2022: 30 de cărți de poezie, 30 de cărți de proză, 10 cărți de critică, istorie și teorie literară, precum și 15 cărți de eseu, publicistică și memorialistică. Cititorii AgenţiadeCarte.ro pot vota și comenta titlurile alese de noi. Votul este deschis până la 31 august 2023, ora 23.00. Juriul Premiilor AgenţiadeCarte.ro este compus din scriitorii Florin Iaru, Cristian Teodorescu și Dan Mircea Cipariu (președintele asociației Euro CulturArt). Juriul va anunța, după închiderea votului pe agentiadecarte.ro, printr-un comunicat de presă, câștigătorii. Premiile, în valoare de 5000 lei, sunt finanțate de Ministerul Culturii.

(S)TOP CELE MAI BUNE CĂRȚI ALE ANULUI 2021

De 12 ani, AgențiadeCarte.ro propune un top anual al celor mai bune cărți. Pentru anul editorial 2021, echipa AgenţiadeCarte.ro a scanat nominalizările pentru Premiile Radio România Cultural, Observator Cultural, Ziarul de Iași și Gala Tinerilor Scriitori, dar și propriile preferințe ale editorilor și colaboratorilor noștri. Astfel, propunem 71 de titluri pe care le considerăm semnificative pentru anul editorial 2021:  30 de cărți de poezie, 20 de cărți de proză, 10 cărți de critică literară, istorie literară și teorie literară, precum și 11 cărți de eseu, publicistică și memorialistică. Cititorii AgenţiadeCarte.ro pot vota și comenta titlurile alese de noi. Votul este deschis până la 31 august 2022, ora 23.00.

(S)TOP CELE MAI BUNE CĂRȚI ALE ANULUI 2020

De 11 ani, AgențiadeCarte.ro propune un top anual al celor mai bune cărți. Pentru anul editorial 2020, echipa AgenţiadeCarte.ro a scanat nominalizările pentru Premiile Observator Cultural, Ziarul de Iași și Gala Tinerilor Scriitori, dar și propriile preferințe ale editorilor și colaboratorilor noștri. Astfel, propunem 74 de titluri pe care le considerăm semnificative pentru anul editorial 2020: 31 de cărți de poezie, 20 de cărți de proză, 10 cărți de critică literară, istorie literară și teorie literară, precum și 13 cărți de eseu, publicistică și memorialistică. Cititorii AgenţiadeCarte.ro pot vota și comenta titlurile alese de noi. Votul este deschis până la 31 august 2021, ora 23.00. După închiderea votului, într-un eveniment public, AgențiadeCarte.ro va premia cărțile ce vor întruni cele mai multe voturi ale publicului și ale unui juriu desemnat de Asociația Euro CulturArt. Vom acorda câte un premiu pentru fiecare secțiune a topului. (Dan Mircea Cipariu)

(S)TOP CELE MAI BUNE CĂRȚI ALE ANULUI 2019

De 10 ani, AgențiadeCarte.ro propune un top anual al celor mai bune cărți. Pentru anul editorial 2019, echipa AgenţiadeCarte.ro a scanat nominalizările pentru Premiile Radio România Cultural, Observator Cultural și Gala Tinerilor Scriitori, dar şi propriile preferinţe ale editorilor. Astfel, propunem câteva titluri pe care le considerăm semnificative pentru o viitoare istorie a literaturii române contemporane. Cititorii AgenţiadeCarte.ro pot vota și comenta titlurile alese de noi. Votul este deschis până la 31 august 2020, ora 23.00. După închiderea votului, într-un eveniment public, AgențiadeCarte.ro va premia cărțile ce vor întruni cele mai multe voturi ale publicului și ale unui juriu desemnat de Asociația Euro CulturArt. Vom acorda câte un premiu pentru fiecare secțiune a topului.

(S)TOP CELE MAI BUNE CĂRȚI ALE ANULUI 2018

În anul editorial 2018, au fost publicate câteva titluri semnificative pentru o viitoare istorie a literaturii române contemporane. Echipa AgenţiadeCarte.ro a scanat nominalizările pentru Premiile Radio România Cultural, Observator Cultural, Iocan și Gala Tinerilor Scriitori, dar şi propriile preferinţe ale editorilor. A rezultat o listă de propuneri pe care cititorii AgenţiadeCarte.ro o pot vota, comenta şi critica. Votul este deschis până la 31 august 2019, ora 23.00. După închiderea votului, într-un eveniment public, AgențiadeCarte.ro va premia cărțile ce vor întruni cele mai multe voturi ale publicului și ale unui juriu desemnat de Asociația Euro CulturArt. Vom acorda câte un premiu pentru fiecare secțiune a topului.

(S)TOP CELE MAI BUNE CĂRȚI ALE ANULUI 2017

În anul editorial 2017, au fost publicate câteva titluri semnificative pentru o viitoare istorie a literaturii române contemporane. Echipa AgenţiadeCarte.ro a scanat nominalizările pentru Premiile Radio România Cultural, Observator Cultural și Gala Tinerilor Scriitori, dar şi propriile preferinţe ale editorilor. A rezultat o listă de propuneri pe care cititorii AgenţiadeCarte.ro o pot vota, comenta şi critica. Votul este deschis până la 27 august 2018, ora 23.00. Pe 31 august 2018, de Ziua Limbii Române, într-un eveniment public, AgențiadeCarte.ro va premia cărțile ce vor întruni cele mai multe voturi. Vom acorda câte un premiu pentru fiecare secțiune a topului.

(S)TOP CELE MAI BUNE CĂRȚI ALE ANULUI 2016

Anul 2016 a propus câteva titluri semnificative pentru o viitoare istorie a literaturii române contemporane. Echipa AgenţiadeCarte.ro a scanat nominalizările pentru Premiile Radio România Cultural, Observator Cultural și Gala Tinerilor Scriitori, dar şi propriile preferinţe ale editorilor. A rezultat o listă de propuneri pe care cititorii AgenţiadeCarte.ro o pot vota, comenta şi critica. Votul este deschis până la 27 august 2017, ora 23.00.

(S)TOP CELE MAI BUNE CĂRŢI ALE ANULUI 2015

Anul 2015 a propus câteva titluri semnificative pentru o viitoare istorie a literaturii române contemporane. Echipa AgenţiadeCarte.ro a scanat nominalizările pentru Premiile Radio România Cultural, Observator Cultural, România literară, Gala Tinerilor Scriitori, dar şi propriile preferinţe ale editorilor. A rezultat o listă de propuneri pe care cititorii AgenţiadeCarte.ro o pot vota, comenta şi critica. Votul este deschis până la 15 mai 2016, ora 23.00.

(S)TOP CELE MAI BUNE CĂRŢI ALE ANULUI 2010

(S)TOP CELE MAI BUNE CĂRŢI ALE ANULUI 2010

Cotidianul cultural AgenţiadeCarte.ro este membru al Asociației Publicațiilor Literare și Editurilor din România (APLER)

 

Publicaţie culturală finanţată cu sprijinul Ministerului Culturii.

ISSN: 2248 – 1508