Galeria de Artă Sacră Maria Brâncoveanu vă invită sâmbătă, 15 martie, la ora 13, la vernisajul expoziției de ceramică (ÎN)SEMNE, a artistei Maria Cioată.
Proiectul expozițional al Mariei Cioată, intitulat „Geneza” din 2019 și desfășurat la Galeria Galateca, a dezvoltat o temă inițiată cu ocazia Bienalei de Artă Contemporană de la Florența din 2017, unde artista a câștigat Medalia de Aur „Lorenzo Il Magnifico”. Tema genezei este reluată și în acest ciclu de creație (ÎN) SEMNE, pe care îl expunem, în această primăvară, la Galeria de Artă Sacră Maria Brâncoveanu. Lucrările Mariei Cioată reconstituie gestul primordial al genezei și sunt încărcate de semne și simboluri uiversal valabile. Sunt semne și geometrii pătrunse de fiorul sacru al zilei celei dintâi, țesături de lumină și umbră, tipare și arhetipuri, mici cosmogonii funcționale. Privind piesele din care izvorăște lumina, dar și dinamica firelor de porțelan, ai senzația că percepi suflarea de viață pe care Creatorul o revarsă peste creația ei.
Virtuțile expresive ale materialului ceramic sunt puse în operă cu migală și rafinament și fiecare element în parte păstrează, dincolo de ardere, amprenta gestului creator. Minime intervenții cromatice subliniază puritatea și noblețea porțelanului. Spațialitatea este doar un pretext, adevăratul personaj al lucrărilor Mariei Cioată rămâne lumina, ce țâșnește din nucleul difuz al fiecărei piese în parte. Firele de iarbă cresc organic și dinamic, fiind apoi încapsulate în compoziții cu caracter germinativ. (Curator Mădălina Mirea)
Expoziția va putea fi vizitată la Mânăstirea Turnu (Prahova), în perioada 15.03 – 15.05. 2025


