Gala Premiilor Matei Brâncoveanu

dec. 7th, 2016 | By | Category: Postcard

Miercuri, 7 decembrie 2016, ora 19:30, Hotel Radisson Blu din Bucuresti (Sala Atlas) găzduiește cea de-a doua ediție a Galei Premiilor Matei Brâncoveanu, premii pentru artiști tineri, acordate de Fundația Alexandrion. AgențiadeCarte.ro vă prezintă nominalizările.

Juriul:

Ion Bogdan Lefter (preşedinte) (critic literar, profesor la Universitatea din Bucureşti)

Victor Ioan Frunză (regizor)

Irina Cios (critic de artă, profesoară-asociată la UNA, directoare a AFCN)

Dan Dediu (compozitor, eseist pe teme muzicale, profesor şi preşedinte al Senatului Universităţii Naţionale de Muzică din Bucureşti)

Bogdan Murgescu (istoric, profesor şi director pentru studiile doctorale/ prorector al Universităţii din Bucureşti)

Bogdan O. Popescu (medic, prorector al Universităţii de Medicină şi Farmacie „Carol Davilla” din Bucureşti)

Daniel Apostol (jurnalist economic, director editorial Economistul, profesor-asociat la Universitatea Bucureşti)

Nominalizări:

Premiul pentru Literatură

Nominalizări:

Radu Pavel Gheo (prozator, eseist) – pentru Disco Titanic (roman, Editura Polirom, Iaşi, 2016)

Dan Gulea (critic literar, eseist) – pentru Marginaliile avangardelor (eseu, Editura Tracus Arte, Bucureşti, 2016)

Ştefania Mihalache (poetă, prozatoare) – pentru Sisteme de fixare şi de prindere (poezie, Editura Nemira, Bucureşti, 2016)

Premiul pentru Arte vizuale

Nominalizări:

Vlad Basarab (artist ceramist) – pentru pentru expoziţia personală Arheologia Memoriei: Cărţile Focului de la Galeria Galateea, Bucureşti (vernisaj: 14 septembrie 2016)

Cătălin Bădărău (sculptor) – pentru expoziţia personală Perpetuum Violence de la Năsui collection & gallery, Bucureşti (vernisaj: 10 februarie 2016)

Aurora Kiraly (artistă foto-video-multimedia) – pentru expoziţia personală Reality Check de la Galeria Calina, Timişoara (vernisaj: 4 martie 2016), precum şi pentru lucrările expuse la Noaptea Albă a Galeriilor, Bucureşti, 30 septembrie 2016

Premiul pentru Teatru

Nominalizări:

Monica Andronescu (critic de teatru) – pentru continuarea şi în 2016, cu brio, a colecţiei de carte de cultură teatrală „Yorick” şi a revistei on-line Yorick.ro (ambele la Editura Nemira)

Vlad Cristache (regizor) – pentru spectacolele Demonstraţia după David Auburn, Teatrul „Jean Bart”, Tulcea (premieră: august 2016) şi Suflete moarte, dramatizare de Mihail Bulgakov după Nikolai Vasilievici Gogol, Teatrul de Comedie, Bucureşti (premieră: 20 octombrie 2016)

Matei Lucaci-Grünberg (regizor) – pentru alcătuirea grupului teatral „Jamais Vu”, alcătuit din Virgil Aioanei, arh. Gabi Albu, Irina Antonie, Andrei Cătălin, Răzvan Bănică, Andrei Sever Bârzan, Tavi Costin, Mădălina Craiu, Ştefan Huluba, Maria Obretin, împreună cu care a montat spectacoleleSâmbătă, averse!, text de Tudor Coman şi Matei Lucaci-Grünberg, regia: Matei Lucaci-Grünberg, Teatrul Godot, Bucureşti (premieră: iunie 2016) şi Secretul armei secrete, după un scenariu de Alexandru Tatos, regia: Matei Lucaci-Grünberg, Teatrul Naţional din Bucureşti (premieră: noiembrie 2016)

Premiul pentru Film

Nominalizări:

Radu Jude (regizor) – pentru lung-metrajul de ficţiune Inimi cicatrizate (HI Film Productions, premieră în România: 18 noiembrie 2016)

■ Bogdan Mirică (regizor) – pentru lung-metrajul de ficţiune Cîini (42KM Film, EZ Films, Argo Film, premieră în România: 23 septembrie 2016)

Adrian Sitaru (regizor) – pentru lung-metrajul de ficţiune Ilegitim (Domestic Film, Film Produkcja Polonia, Damned Films Franţa, premieră în România: 18 martie 2016)

Premiul pentru Dans

Nominalizări:

Corina Cimpoieru şi Igor Mocanu (critici de arte vizuale şi ale spectacolului) – pentru documentarea şi organizarea spectacolului-evocare Tribute to Iris Barbura (cu dansatoarea americană Beth Soll şi elevi ai Liceului de coregrafie „Floria Capsali” din Bucureşti (producţie a Centrului Naţional al Dansului din Bucureşti, în colaborare cu Liceul de coregrafie „Floria Capsali”: 4 iunie 2016), în continuarea proiectului Reenacting… (2014-2015-2016…, serie de reconstituiri ale creaţiilor realizate de „clasicii” dansului românesc de avangardă: Stere Popescu, Lizica Codreanu, Vera Proca-Ciortea ş.a.m.d.)

Mădălina Dan (coregrafă şi dansatoare) – pentru programul Amprenta, care a inclus proiectele The Agency of Touch (tactile performance), All that matteredDominic Stanca (performance, în colaborare cu Ciprian Mureşan, Mothers of Steel (în colaborare cu Agata Siniarska, Polonia) (producţie CNDB, 17 octombrie-20 noiembrie 2016)

Arcadie Rusu (coregraf) – pentru coregrafia spectacolului The Bach Files de Alexandru Darie la Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” din Bucureşti (stagiunea 2015-2016; relansat în octombrie 2016, după dispariţia compozitorului Adrian Enescu, autorul proiectului muzical fusion Bach in Showbiz)

Premiul pentru Muzică clasică

Nominalizări:

Andrei Licareţ (pianist) – pentru creaţia şi interpretarea muzicală din cadrul Galei Hope and Home for Children (HHC), pentru care a transcris, aranjat şi interpretat în premieră un opus puţin cunoscut de Camille Saint-Saëns, pentru pian şi ansamblul Violoncelissimo, condus de Marin Cazacu (Ateneul Român, 10 aprilie 2016)

Mihai Măniceanu (compozitor, pianist) – pentru lucrarea Mishiba pentru 5 percuţionişti (compoziţie după o idee de Mircea Cărtărescu, interpretată de ansamblul de percuţie „Game” în cadrului festivalului Săptămâna Internaţională a Muzicii Noi”, mai 2016) şi pentru concertele ca pianist din Festivalul Innersound (ArCuB Gabroveni, 30 septembrie 2016) şi din Festivalul internaţional Craiova Muzicală (22 noiembrie 2016)

Costin Soare (chitarist şi interpret la lăută) – pentru turneul Muzica în Palatele României(organizator: Asociaţia Culturală „Pro Valores”, august 2016) şi pentru proiectul Serilor de chitară (sub patronajul Asociaţiei Culturale „Kitharalogos”, 5-19 noiembrie 2016)

Premiul pentru Muzică experimentală/ alternativă/ jazz etc.

Nominalizări:

Alexandru Anastasiu şi Ansamblul Power Vibes, compus din Alexandru Anastasiu (coordonare şi vibrafon), Ioana Turcu (flaut) şi Irina Rădulescu (marimbă) – pentru Azul, proiect şi turneu naţional de muzică de jazz pentru percuţie melodică (vibrafon şi marimbafon) (în cinci oraşe din România: Râşnov, Ploieşti, Bucureşti, Sibiu, Cisnădie, 23 aprilie-8 mai 2016)

Cătălin Creţu (compozitor, cercetător şi sound artist) – pentru integrarea noilor tehnologii în muzică, în special pentru instalaţia audio-vizuală AquAcusTectonium prezentată în preambulul proiectuluiVisualizing the Sound (WASP STUDIOS, în co-producţie cu Asociaţia 4Culture) şi pentruperformance-ul solo cu pian preparat tehnologic din cadrul Festivalului InnerSound (august 2016)

Diana Rotaru şi Ansamblul SonoMania, compus din Diana Rotaru (coordonatoare, compozitoare, pianistă), Ştefan Diaconu/ Octavian Moldovean/ Ana Chifu (flaut), Valentin Ghita (oboi), Mihai Pintenaru (clarinet), Maria Chifu (fagot), Radu Vâlcu (chitară), Olga Podobinschi/ Mihai Murariu (pian), Sorin Rotaru/ Alexandru Stroe (percuţie), Raluca Stratulat (vioară), Tamara Dica (violă), Eugen Bogdan Popa (cello) – pentru deschiderea repertorială către zona fuziunilor dintre muzica de avangardă, cea experimentală, jazz contemporan şi muzica electronică, în combinaţii interdisciplinare şi cu dansul, filmul, fotografia, precum în concertele din cadrul Festivalurilor Săptămâna Internaţională a Muzicii Noi (mai 2016) şi Meridian (noiembrie 2016)

Premiul pentru Ştiinţe socio-umane

Nominalizări:

Bogdan Bucur (profesor la Şcoala Naţională de Studii Politice şi Administrative – SNSPA) – pentru volumul Jean Pangal: documente inedite (1932-1942). Contribuții la analiza rețelelor sociale istorice (Editura RAO, Bucureşti, 2016)

Mihai Maci (profesor la Universitatea din Oradea) – pentru volumul Anatomia unei imposturi. O şcoală incapabilă să înveţe (Editura Trei, Bucureşti, 2016)

Irina Nastasă-Matei (profesoară la Universitatea din Bucureşti) – pentru volumul Educaţie, politică şi propagandă. Studenţi români în Germania nazistă (Editura Şcoala Ardeleană, Cluj-Napoca & Eikon, Bucureşti, 2016)

Premiul pentru Medicină

Nominalizări:

■ Ilinca Lucia Gussi (medic, profesoară la Oana Universitatea de Medicină şi Farmacie „Carol Davila” din Bucureşti) – pentru contribuţia în domeniul tratamentului anemiilor fetale (transfuzii fetale)

■ Ruxandra Oana Jurcuţ (medic, profesoară la Universitatea de Medicină şi Farmacie „Carol Davila” din Bucureşti) – pentru crearea primului Centru de Expertiză pentru Boli Cardiovasculare Genetice Rare (în cadrul Institutului de Urgenţă pentru Boli Cardiovasculare „Prof. dr. C.C. Iliescu” al Spitalului Fundeni din Bucureşti)

■ Lucian Negreanu (medic, profesor la Universitatea de Medicină şi Farmacie „Carol Davila” din Bucureşti) – pentru dezvoltarea tratamentului modern al bolilor inflamatorii intestinale (terapii noi)

Premiul pentru Economie

Nominalizări:

■ Cristina Chiriac (preşedintă a Asociaţiei Naţionale a Antreprenorilor) – pentru volumul Marea privatizare (Editura Paideia, Bucureşti, 2016)

■ Mihai Copaciu (expert principal, Direcţia Modelare şi Prognoze Macroeconomice din Banca Naţională a României) – pentru realizarea unui model de prognoză economică adoptat în 2016 de Banca Naţională a României şi apoi de Fondul Monetar Internaţional

■ Daniel Ştefan Armeanu (membru al Consiliului Autorităţii de Supraveghere Financiară, profesor la Academia de Studii Economice, Bucureşti) – pentru colaborarea la volumul Portfolio optimization de Massimiliano Ferrara, Daniel Stefan Armeanu, Florentin Şerban, Maria Viorica Stefanescu, Silvia Cristina Dedu (Editura Aracne/ Aracne editrice, Roma, 2016)

Număr de vizualizări :1047


Comenteaza

Sunt permise comentariile oricărei persoane, fără discriminări pe criterii de rasă, sex, etnie, opţiune şi apartenenţă politică sau religioasă. Limbajul vulgar şi trivial în subsolul textelor nu este permis. Nu sunt permise opiniile calomnioase rasiste/şovine/xenofobe. Nu sunt permise atacuri la persoană în subsolurile textelor, ele sunt exclusiv pentru comentarii, critică literară, păreri despre text, dezbateri, etc. În caz contrar, ele vor fi scose din baza de date, fără nici o explicaţie din partea AgentiadeCarte. ro