Premii- Gala Absolvenților UNATC 2019

iun. 3rd, 2019 | By | Category: Postcard

Gala Absolvenţilor UNATC 2019 – LICENȚĂ și MASTER s-a încheiat duminică, 2 iunie 2019. Au fost două săptămâni pline de spectacole, proiecții de filme, ateliere, expoziții, ce au sintetizat munca studenților de la Facultăţile de Teatru şi Film. Tinerii artiști sunt pregătiți să treacă la Next Level: alţi ani de școală  – pentru absolvenții studiilor de Licență – sau primul pas în cariera profesionistă – pentru absolvenții studiilor de Master. Tuturor le urăm succes!  Păstrând tradiția, Facultatea de Teatru a premiat și anul acesta performanța, distincţiile fiind stabilite de colectivul profesoral al fiecărui Departament.

 

Vă prezentăm lista premiilor:

 

 

PREMII Gala Absolvenţilor UNATC LICENȚĂ 2019

 

  • ARTELE SPECTACOLULUI  (PĂPUȘI – MARIONETE)

Premiul pentru Cea mai bună interpretare feminină într-un spectacol de animație (ex aequo):

Victoria RADU 

Cristine-Nicole HĂMBĂȘEANU

 

Premiul pentru Cea mai bună interpretare masculină într-un spectacol de animație:

Marius Eugen NEDELEA

 

  • TEATROLOGIE (Management cultural, Jurnalism teatral)

Premiul pentru Teatrologie – Management Cultural, Jurnalism Teatral (ex aequo):

Elena-Antoaneta RĂCHITAN

Anne-Marie TUDORACHE

 

  • SCENOGRAFIE

Premiul pentru Scenografie:

Andreea BOIANGIU, pentru scenografia spectacolului „Metoda G” de Jordi Galceran

 

Premiul pentru Scenografie într-un spectacol de animație:

Flavia STROE, pentru scenografia spectacolului de animație „Regele Cerb” de Carlo Gozzi

 

Premiul pentru Proiect scenografic:

Ana Ruxandra MANOLE, pentru „Psihoză 4.48” de Sarah Kane

 

  • ARTELE SPECTACOLULUI (REGIE DE TEATRU)

Premiul pentru Cel mai bun regizor:

Maria-Ruxandra DONCU, pentru regia spectacolului „Metoda G” de Jordi Galceran

 

  • ARTELE SPECTACOLULUI  (ACTORIE)

Premiul Special al Departamentului Arta Actorului:

Spectacolul „Clasa noastră” de Tadeusz Słobodzianek

 

Premiul „ION COJAR” pentru cea mai omogenă echipă:

Distribuția spectacolului „12 oameni furioși” de Reginald Rose

 

Premiul pentru Cea mai bună actriță în rol secundar (ex aequo):

Angela APOSTOLOVSKA, pentru rolul Fanny din „Yom Kippur” de Hanna Azoulay Hasfari

Mădălina MIHAI, pentru rolul Ethel Banks din „Desculț în parc” de Neil Simon

 

Premiul pentru Cel mai bun actor în rol secundar (ex aequo):

Denis Ionuț IMBRESCU, pentru rolurile Bergamin din „Romanțioșii” de Edmond Rostand și Zygmunt din „Clasa noastră” de Tadeusz Słobodzianek

Mohammad Jawad SHAHBAZIMOGHADAM, pentru rolurile Paul Bratter din „Desculț în parc” de Neil Simon și Jim din „Menajeria de sticlă” de Tennessee Williams

Premiul pentru Cea mai bun actriță în rol principal (ex aequo):

Alexandra OIȘTE,  pentru rolul Amanda Wingfield din „Menajeria de sticlă” de Tennessee Williams

Cătălina MIHAI, pentru rolul Corie Bratter din „Desculț în parc” de Neil Simon

Premiul pentru Cel mai bun actor în rol principal  (ex aequo):

Andrei-Teodor IANUȘ, pentru rolul Tom Wingfield din „Menajeria de sticlă” de Tennessee Williams

Tudor CUCU-DUMITRESCU, pentru rolurile Percinet din „Romanțioșii” de Edmond Rostand și Abram din „Clasa noastră” de Tadeusz Słobodzianek

 

PREMII Gala Absolvenţilor UNATC MASTER 2019

 

  • TEATROLOGIE (Management și marketing cultural)

Premiul pentru Management și marketing cultural:

Doina DOGĂROIU

 

  • ART-TERAPIE PRIN TEATRU ȘI ARTELE SPECTACOLULUI

Premiul pentru Curaj și încredere în cea mai bună variantă a ta:

Diana-Cristina CARTIANU

Andreea CHIRILĂ

Liliana-Magdalena CHIVULESCU (CONDURACHE)

Julieana Monica DRĂGHICI (RADU)

Daiana-Cristin MARINESCU

Cristina Daniela MINOIU

Oana-Maria MOLDOVAN (GEORGESCU)

Anamaria OLAȘ

Cornelia PAVLOVICI

Teodora Cristina PÎRCĂLABU

Alexandru-Ioan PRIBEAGU

Alexandra ROMOCEA

Teodor-Florin STOICA

Alexandra Gabriela UȘURELU (STOICA)

Vasile Gabriel ZAHARIA

 

  • PEDAGOGIE TEATRALĂ

Premiul pentru cel mai bun atelier de jocuri teatrale:

Carmen GÂLCĂ

 

Premiul pentru cel mai bun proiect de teatru educațional:  

Victor BĂDOI

 

  • TEATRU DE ANIMAȚIE

Premiul de debut regizoral în Teatrul de Animație:

Ion TUDORACHE, pentru spectacolul „Păcală”, adaptare după Petre Dulfu și Ion Creangă

 

Premiul special al Departamentului Păpuși-Marionete:

Întregii echipe de realizatori a spectacolului „Păcală”, adaptare după Petre Dulfu și Ion Creangă, regia Ion Tudorache – absolvent Masterat – Teatru de Animație:

Ionuț-Cristian TERTECI-DRĂGHICI

Victoria RADU

Felicia CRUCERU

Rudy Alexandra NICA

Claudiu Răzvan NEGOIȚĂ

Vlad PELIN

Daniela BACIU  (Scenografie)

 

  • ARTA SCENOGRAFULUI

Premiul pentru Cea mai bună scenografie:

Dalma Zsuzsanna SZŐKE și Alexandra CONSTANTIN, pentru scenografia spectacolului „Revizorul” de N.V. Gogol, regia Slava Sambriș

 

  • ARTA REGIZORULUI DE TEATRU

Premiul pentru Cel mai bun spectacol de regie:

Slava SAMBRIȘ, pentru spectacolul „Revizorul” de N.V. Gogol

 

  • ARTA ACTORULUI

Premiul pentru Cea mai bun actriță:

Alexandra COLCI, pentru rolul Irina Nikolaevna Arkadina din „Pescărușul” de A.P. Cehov

 

Premiul pentru Cel mai bun actor:

Matei ARVUNESCU, pentru rolul Boris Alexeevici Trigorin din „Pescărușul” de A.P. Cehov

 

Premiul special al Departamentului Arta Actorului:

Alexa TOFAN, pentru rolurile Natalia Stepanovna din „Cerere în căsătorie”, după A.P. Cehov și Nina Mihailovna Zarecinaia din „Pescărușul” de A.P. Cehov

 

Premiul „Ştefan Iordache”?

Gabriel VATAVU, pentru rolurile Ivan Vasilievici Lomov din „Cerere în căsătorie”, după A.P. Cehov și Ilia Afanasievici Șamraev din „Pescărușul” de A.P. Cehov

 

  • PREMIUL RECTORULUI

Ioana GRIGORE (Facultatea de Film, specializarea Film Documentar)

 

Evenimentul a fost organizat de către studenţii anului I Master Teatrologie – Management şi marketing cultural.

Parteneri media: Radio Guerrilla, IQool, Semne Bune, Teatral, Modernism, Ziarul Metropolis, LiterNet, Yorick, DCNews, Bookhub

 

Număr de vizualizări :114


Comenteaza

Sunt permise comentariile oricărei persoane, fără discriminări pe criterii de rasă, sex, etnie, opţiune şi apartenenţă politică sau religioasă. Limbajul vulgar şi trivial în subsolul textelor nu este permis. Nu sunt permise opiniile calomnioase rasiste/şovine/xenofobe. Nu sunt permise atacuri la persoană în subsolurile textelor, ele sunt exclusiv pentru comentarii, critică literară, păreri despre text, dezbateri, etc. În caz contrar, ele vor fi scose din baza de date, fără nici o explicaţie din partea AgentiadeCarte. ro