Prima etapă de vot pentru Premiile RomCon 2015 pentru literatură fantastică s-a încheiat prima. Pentru zece categorii se va vota și în etapa finală, până la 15 septembrie 2015. Este vorba despre cele zece categorii unde au fost mai mult de cinci nominalizări pentru fiecare, în etapa finală urmând a se vota pentru primele două clasate, la fiecare categorie, în urma primelor voturi. Nominalizările din sondaj sunt reuniunea nominalizărilor personale ale fiecărui membru al juriului. Aceştia sunt: Cătălin Badea-Gheracostea (ARCA SF), Lucian-Vasile Szabo (Helion), Mircea Nanu-Muntean (Cygnus), Florin Stanciu (SRSFF), Lucian Oancea (Wolfpack).
Câștigătorii acestei etape finale și cei de la categoriile care au avut inițial 5 (cinci) sau mai puține nominalizări, vor fi anunțați împreună, în ceremonia dedicată de la Suceava. Categoriile ultimei etape și finaliștii sunt:
Editură
Editura Nemira
Editura Herg Benet
Traducător
Mihai-Dan Pavelescu
Ana-Veronica Mircea
Debut în volum
Doina Roman (Pragul, editura Tracus Arte)
Lavinia Călina (Ultimul avanpost, editura Herg Benet)
Roman
Lucian-Dragoș Bogdan (Vraciul de pe norul interior, editura Tritonic)
Liviu Surugiu (Atavic, editura Tritonic)
Nuvelă
Mircea Opriță (Cathy Blue, Almanahul Anticipatia 2015, editura Nemira)
Roxana Brânceanu (Nuanțe de întuneric, editura Millennium Press)
Povestire
A.R. Deleanu (Furcacaudină, Bizaroproze, editura Herg Benet)
Lucian-Dragoș Bogdan (Dincolo de orizont, Argos – Numarul 7, Aprilie 2014)
Schiță
Florentin Haidamac (Eva, Gazeta SF numărul 35)
Alexandru Lamba (Pe lamă de ras, ARGOS numărul 9, 2014)
Articol
Oliviu Crâznic
Alexandru Ioan Despina
Pictură/Grafică
Valentin Ionescu
John Dobro
Clic aici pentru a vota preferații.
Nominalizări CENTRALIZATE:
LITERATURA
Editură:
Nemira;
Tracus Arte;
Eagle Publishing House;
Millenium Books;
Herg Benet;
Tritonic;
Paladin;
Trei.
Revistă tipărită
HELION;
Paradox;
CPSF-Anticipaţia;
Biblioteca Nova.
Revistă electronică
HELION;
ARGOS;
Fantastica;
Gazeta SF;
Nautilus.
Traducător:
Mihai-Dan Pavelescu,
Ana-Veronica Mircea,
Antuza Genescu,
Alina Bilciurescu
Cristina Ghidoveanu
Mircea Pricăjan
Antologator
Ştefan Ghidoveanu (Lumi stranii, Vreamea; Istorii Alternative, Tracus Arte)
Michael Haulică (ARGOS Unu¸ MediaTech&Texarom)
Antuza Genescu (Xenos, Nemira)
Marian Truţă (pentru almanahurile Anticipaţia)
Debut în volum
Lavinia Călina (Ultimul avanpost, Herg Benet)
Eugen Cadaru (A opta zi e-n fiecare noapte, Tracus Arte)
Radu Găvan (Exorcizat, Herg Benet)
Doina Roman (Pragul, Tracus Arte)
Ben Ami (Suspendați într-o rază de soare, Tracus Arte)
Eugen Lenghel (9 istorii reutilizate,Tritonic)
Roman
Sebastian A. Corn (Ne vom întoarce în Muribecca, Nemira)
Marian Truță & Dănuț Ungureanu (Vegetal, Nemira)
George Lazăr (Fier vechi, Eagle Publishing House)
Liviu Radu (Înfruntarea nemuritorilor, Nemira)
Liviu Surugiu (Atavic, Tritonic)
Lucian-Dragoș Bogdan (Vraciul de pe norul interior, Tritonic)
Cristian-Mihail Teodorescu (Senzoriada, Nemira)
Volum de Povestiri
Ben Ami (Suspendați într-o rază de soare, Tracus Arte)
Eugen Cadaru (A opta zi e-n fiecare noapte, Tracus Arte)
Liviu Radu (Golem, golem și alte povestiri fantastice, Nemira)
Mircea Opriță (Sindromul Quijote, Nemira)
A.R. Deleanu (Bizaroproze, Herg Benet)
Nuvelă
Aurel Cărășel, Gravitație 0.7
George Mocanu, Anii-lumină
Sebastian A. Corn, Iovik
Roxana Brânceanu, Nuanțe de întuneric
Mircea Opriță, Cathy Blue
Luminiţa Dobre, O plimbare până la capătul grădinii
Povestire
A.R. Deleanu, Furcacaudină
Lucian-Dragoș Bogdan, Dincolo de orizont
Adrian Buzdugan, Hypocrația
Florin Purlucă, Observatorul
Cezar Mazilu, Gurgui
Alexandru Lamba, Pando
Cristian Mihail Teodorescu, Amnezia
Marian Truţă, Vânătoarea de cârtiţe
Teodora Matei, Crăiasa îngheţatei de nucă
Dănuţ Ungureanu, Ceaţă
Diana Alzner, Ziua în care a dispărut Mircea
Schiță
Alexandru Lamba, Pe lamă de ras
Narcisa Stoica, Dreptatea împărțită la doi
Teodora Matei, Rai nedorit
Florentin Haidamac, Eva
Viorel Pârligras, Un timp, un tren, o moarte
Viorel Pârligras, Plagiat
Studiu academic
Mircea Naidin, volumul III, Predarea literaturii sf, din Enciclopedia SF, ed. Tritonic
Daniela Petroșel, Era mașinii, Tracus Arte
Eseu
Florin Pâtea, O introducere în opera lui Liviu Radu
Mariano Martin Rodriguez, Gulliveriade moderne românești
Darius Luca Hupov, Mașina timpului: Prototipuri cinematografice
Franciscus Georgius, Trilogia franciscană, partea I, Pre-supunere
Articol
Alexandru Despina
Tudor Ciocârlie
Georgiana Vlădulescu
Florin Pâtea
Oliviu Crâznic
Teodora Matei
AUDIO-VIZUAL
Emisiune Radio
On line
Exploratorii Lumii de Mâine, Ştefan Ghidoveanu
Galaxia Imaginarului, Darius Hupov
Hangar 18, Marian Truţă
On air
Printre stele, Alexandru Mironov
Emisiune TV
On line
Reportofan¸ Daria Hupov
On air
La frontierele cunoaşterii (Rădăuţi TV).
Film de ficțiune f.n.
Film de non-ficțiune f.n.
Videoclip
Adrian Chifu (v. YouTube)
Alte producții de artă vizuală
Gabriel Kelemen (v. YouTube)
ARTE PLASTICE
Pictură/Grafică
Cătălin Negrea,
Gabriel Kelemen,
Ionuț Bănuță,
John Dobro,
Aurel Manole,
Valentin Ionescu
BD
echipa Harap Alb continuă;
Viorel Pârligras (BD în CPSF)
Ilustrație de carte
Tudor Popa (pentru Basmania, Nemira),
Ecaterina Boricean (pentru Bizaroproze, Herg Benet)
Copertă de carte
Ionuț Bănuță (Trei, Paladin)
Cătălin Negrea (Tracus Arte)
Tudor Popa (Nemira)
Bogdan S. Popescu (Cygnus – Colecţia CIL)
Debut în expoziție f.n.
PROMOVARE/POPULARIZARE
Fanzin f.n.
Blog
Marian COMAN ( http://mariancoman.com)
Silviu Mihai GHEORGHE (ASSASSIN CG – https://assassincg.wordpress.com)
Florin PÎTEA (Țesătorul – http://tesatorul.blogspot.ro)
Georgiana VLĂDULESCU (http://jurnalul-unei-cititoare.blogspot.ro)
Blogul Fanului Science-Fiction (https://fansf.wordpress.com)
Pagină web personală
Mircea Opriță
Dan Doboș
Michael Haulică
Sebastian A. Corn
Promotor
Cornel Secu
Michael HAULICĂ
Oliviu Crâznic
Alexandru Lamba
Agent cultural/literar f.n.