Festivalul Internațional de Muzică Contemporană TIMSONIA

nov. 13th, 2018 | By | Category: Eveniment

În perioada 18-22 noiembrie 2018, la Timișoara, va avea loc cea de-a doua ediție a Festivalului Internațional de Muzică Contemporană TIMSONIA. În acord cu momentul aniversar prilejuit de Centenarul Marii Uniri, festivalul aduce în fața publicului timișorean excepționala calitate a actului creativ și de cercetare în domeniul muzicii contemporane desfășurat atât în țară, cât și în străinătate, o întrunire aflată sub semnul excelenței.

Tematica festivalului reflectă ideea de Interferențe în trei parametri ai actului artistic:

  • Interferențe de natură stilistică, evidente în structurarea fiecărui concert:
    • Bizantin/Gregorian–Contemporan (18 noiembrie);
    • Tradițional–Contemporan (19 noiembrie),
    • Baroc–Contemporan (21 noiembrie) precum și
    • Romantic–Contemporan (22 noiembrie);
  • Interferențe culturale prin programarea concertelor astfel încât să cuprindă atât interpreți autohtoni cât și invitați din afara granițelor țării.
  • Interferențe între generații, materializată prin implicarea în același concert a cadrelor didactice ale Facultății de Muzică și Teatru, active în domeniul muzicii noi, precum și a studenților dornici de a explora lumi sonore inedite (20 noiembrie).

În cadrul festivalului vor avea loc 5 concerte, 4 Masterclass-uri și 7 prelegeri susținute de interpreți și compozitori de prestigiu, cu lucrări în primă audiție absolută la fiecare concert.

Compozitori invitați: Martin Wistinghausen (Germania), Raphaël Languillat (Franța), Ana Gnjatovic  (Serbia), Peter Tornyai (Ungaria), Filippo Perocco (Italia), Cătălin Crețu, Diana Rotaru, Sabina Ulubeanu, Mihai Măniceanu (București), Cristian Bence-Muk, Șerban Marcu (Cluj) și Darie Nemeș Bota (Baia Mare).

Interpreți invitați: Duo Matei Ioachimescu & Alfredo Ovalles (Austria); Duo Saša Mirković & Vladimir Blagojević  (Serbia); Martin Wistinghausen (Germania); Christian Naș (Germania), Mihai Măniceanu și Diana Moș (București); Sorin Petrescu (Timișoara).

Cadre didactice ale Facultații de Muzică și Teatru din Timișoara: Manuela Mihăilescu și Dragoș Mihăilescu, Cristian Miclea, Cristina Mălăncioiu, Victor Andrei Părău, Doru Roman, Marcela Sorina Costea, Mia Iuga, Aida Marc, Sergiu Cârstea, Sorina Munteanu și Roxana Ardeleanu

Studenți ai Facultății de Muzică și Teatru din Timișoara:

  • Ansamblul de muzică experimentală FMT,
  • Ansamblul Percutissimo,
  • Vlad Faur, Evelina Vicleanu, Paul Grosar, Bordos Csilla, Bernadett Bakos, Cristina Zgriban, Semela Amara și Cătălina Căpățînă, Simona Dehelean, Radu Mariana, Irina Vizir, Petre Călin

Participanți de la Liceul de Artă „Ion Vidu”

Corul Liceului de Artă „Ion Vidu”, dirijor Maria Gyuris și Teofil Buteică, prof. Liceul de Artă „Ion Vidu”.

 

Echipa de organizare

Gabriel Almași, Brigita Almași, Roxana Ardeleanu, Rafaela Carabenciov, Cristina Mălăncioiu, Gabriel Mălăncioiu, Cristian Miclea, Melitta Neag, Victor Andrei Părău, Mihai Popean, Iulia Toma, Ortensia Zeman.

Website-ul festivalului cu programul detaliat: http://timsonia2018.weebly.com/

 

Organizatori: Facultatea de Muzică și Teatru, Universitatea de Vest, Centrul de Cercetare Muzicală și Transdisciplinară.

Parteneri: Primăria Municipiului Timișoara, Consiliul Județean Timiș, Filarmonica “Banatul”, Liceul de Artă “Ion Vidu”, Muzeul de Artă Timișoara, Muzeul Banatului Timișoara, Centrul Cultural German Timișoara, Centrul Cultural Francez Timișoara.

 

PROGRAMUL FESTIVALULUI

Concerte

 

Concertul 1 – 18 noiembrie Liceul de Artă „Ion Vidu”, Sala Mihai Perian, ora 19

Corul Liceului de Artă „Ion Vidu” – Christian Naș – Duo Doru Roman & Sorin Petrescu (BIZANTIN / GREGORIAN – CONTEMPORAN)

 

Programul Corului “Ion Vidu”

Filothei sin Agăi Jipei – O, minunile nașterii Tale pentru cor pe voci egale

Mesrob Mashtots – Looys Parats pentru cor pe voci egale

Ola Gjeilo – Ubi Caritas pentru cor pe voci egale

Remus Georgescu – Născătoare de Dumnezeu pentru cor pe voci egale

 

Program Duo Doru Roman (percuție) & Sorin Petrescu (pian) – Christian Naș (violă)

Arvo Pärt: Trivium pentru pian și percuție

Paul Constantinescu – Sonata bizantină pentru violă

Darie Nemeș Bota  – Rurisodon pentru pian și percuție (p.a.a.)

Aurel Stroe – Piese pastorale pentru pian și percuție

Violeta Dinescu – Din cimpoiu pentru violă

Horst Lohse – The Seven Mortal Sins  inspirate de Hieronymus Bosch: Acedia, Avaritia pentru pian și percuție

Cornelia Tăutu: Da capo pentru pian și percuție

Raphaël Languillat – Vision of the Living Light (d’après Hildegard von Bingen) pentru violă

Dan Dediu – AxionvorspielScala aenigmatica pentru pian și percuție

 

Concertul 2 – 19 noiembrie, Bastionul Theresia, ora 19, Diana Moș & Mihai Măniceanu – Duo Saša Mirković & Vladimir Blagojević (Serbia) – (TRADIȚIONAL – CONTEMPORAN)

 

Program Diana Moș (vioară) & Mihai Măniceanu  (pian)

Tiberiu Olah – Sonatina pentru vioară și pian

Mihai Măniceanu – Cantabile e Presto pentru vioară și pian

Aurel Stroe – Sonata I  pentru pian

Nicolae Brânduș – Glossa pentru vioară și pian

 

Program Duo Saša Mirković (violă) & Vladimir Blagojević (acordeon)

Maja Bosnić – com.app.data pentru violă și acordeon

Cătălin Crețu – Prosopopeea urmei pentru violă și acordeon

Vladimir Trmčić – Longing pentru violă și acordeon

Ana Gnjatović – Sotto voce pentru violă, acordeon și bandă (p.a.a)

Stevan Kovač Tikmajer – Luce Sconosciuta pentru violă, acordeon și bandă

Dragana Jovanović – Aydes Virays Amo pentru violă și acordeon

 

Concertul 3 – 20 noiembrie Muzeul de Artă, ora 18, Concertul cadrelor didactice și al studenților FMT

 

Programul cadrelor didactice FMT

Marcela Sorina Costea (pian) – Remus Georgescu – Interludiu și Toccata din Suita a II-a

Mia Iuga (voce) & Aida Marc (pian) – Dumitru Capoianu – Vin țigăncile…

Felicia Donceanu – Amărîtă turturea

Aida Marc (pian) & Teofil Buteică (vioară, prof. CNA Ion Vidu) – Sabin Păutza – Divertimento Nr. 3 pentru vioară și pian

Sergiu Cârstea (trompetă) – Elena Apostol – Puzzle

Melitta Neag (pian) – Constantin Silvestri – Sonata IV – Rapsodia in tre episodi, partea I

Sorina Munteanu (voce) & Victor Andrei Părău (pian) – Sabin Păutza – Trei cântece pe versuri de Tristan Tzara

Dan Dediu – Un păianjen (versuri T. Arghezi) și Voci dulci (versuri K. Kavafis)

Mihai Popean – Bardo – muzică acusmatică

Mihai Ungureanu – Cvartetul de coarde nr. 5  (interpretează Simona Dehelean, Radu Mariana, Irina Vizir, Petre Călin)

 

Programul studenților FMT

Cătălina Căpățînă (vioară) & Roxana Ardeleanu (pian) – Cristian Bence-Muk – Interferences – Radio.zip retuned

Ansamblul de muzică experimentală FMT: Beatrice Degan, Georgiana Groza, Mihai Reja, Dusko Savic, Ligia Tiponut, Filip Nasui – Karlheinz Stockhausen – Aus den sieben Tagen (selecții)

Vlad Faur (trombon) – Nicolae Brânduș – Soliloque IV

Evelina Vicleanu (vioară) – Armando Balice – Călătorie în România

Paul Grosar (trompetă) & Bordos Csilla (pian) – Gyorgy Ligeti – Mysteries of the macabre

Bernadett Bakos (pian) – George Crumb – Makrocosmos I: Proteus -Pisces,  Dream images -Gemini

Cristina Zgriban (pian) – George Crumb – Makrokosmos II: Morning Music – Cancer, The  Mystic Chord – Sagittarius

Semela Amara (happening) – John Cage – 4.33

Ansamblul Percutissimo: Amelia Trifu, Patrick Cojerean, Philip Goron – G. Bomhof, Z. Pongracz, D. Punto

 

Concertul 4 21 noiembrie, Bastionul Theresia, ora 19, Manuela Mihăilescu & Dragoș Mihăilescu – Duo Matei Ioachimescu & Alfredo Ovalles  (BAROC – CONTEMPORAN)

 

Program Manuela Mihăilescu (pian) & Dragoș Mihăilescu (pian)

Henry Purcell / György Kurtág – Fantasia upon one note pentru două piane

Martin Lichtfuss –  11 Minuten für Klavier  pentru pian

Gabriel Almași – Arabesque pentru două piane

 

Program Duo Matei Ioachimescu (flaut) & Alfredo Ovalles (pian)

Marin Marais – La Folia pentru flaut, pian și sunete electronice

Toshio Hosokawa – Lied pentru flaut și pian

Füsun Köksal – Voce Rotta pentru flaut și pian

Wolfram Wagner – Duo pentru flaut și pian

Doina Rotaru – Elegie pentru flaut și pian

Margareta Ferek-Petric – Beasty Poetry pentru flaut și pian

 

Concertul 5 – 22 noiembrie, Bastionul Theresia, ora 19, Martin Wistinghausen (Germania) – Ansamblul Atem – (ROMANTIC – CONTEMPORAN)

Program Martin Wistinghausen (bas) – Ansamblul Atem: Cristian Miclea (clarinet), Cristina Mălăncioiu (vioară), Victor Andrei Părău (pian)

Franz Schubert: Grenzen der Menschheit pentru bas și pian

Sabina Ulubeanu: Unfinished Doppelgänger pentru bas și pian de jucărie (p.a.a)

Franz Schubert: Serenade pentru vioară și pian

Șerban Marcu: Toccata impaziente pentru clarinet, vioară și pian (p.a.a.)

Erich S. Hermann: shift 3 – nowhere near (5 exercises to keep yourself busy) pentru bas solo

Franz Schubert: Der Tod und das Mädchen pentru bas și pian

Filippo Perocco: Dalla brina pentru pian

Franz Schubert: Sei mir gegrüßt pentru vioară și pian

Gabriel Mălăncioiu Interferențe pentru bas, clarinet, vioară și pian (p.a.a.)

Franz Schubert: Florio pentru bas și pian

Peter Tornyai: aus seinen Schriften pentru bas solo (p.a.a.)

Diana Rotaru: Meander pentru clarinet

Franz Schubert: Der Wanderer an den Mond pentru bas și pian

Martin Wistinghausen: Lună tu – Beiseit pentru bas, clarinet, vioară și pian (p.a.a.)

 

Prelegeri

 

Prelegerea 1 18 noiembrie, Bastionul Theresia, ora 11 Raphael Languillat (Some thoughts about the necessary metamorphosis of contemporary music) & Ana Gnjatovic (Contemporary music map of Belgrade)

Prelegerea 2 20 noiembrie, Bastionul Theresia, ora 11 Cătălin Crețu (Prolongație corporală prin gest mediat tehnologic) & Mihai Popean (Transcendence: Aus den sieben Tagen)

Prelegerea 3 21 noiembrie, Bastionul Theresia, ora 11 Make it happen! O conversație atipică  despre management cultural și imaginea personală a artistului în secolul 21.

Participă Sabina Ulubeanu – compozitoare, Oltea Zambori – specialist comunicare și Matei Ioachimescu – flautist

Prelegerea 4 22 noiembrie, Bastionul Theresia, ora 11  Filippo Perocco (Lucrări dedicate ansamblului L’Arsenale) & Peter Tornyai (‘Objet trouvé’ and quotation in the works of young Hungarian composers)

 

Masterclass-uri

 

Masterclass 1 19 noiembrie, sala 26 FMT, ora 15, Christian Naș – Masterclass de violă

Masterclass 2 21 noiembrie, sala 26 FMT, ora 15, Martin Wistinghausen – Masterclass de Canto

Masterclass 3 22 noiembrie, sala 14S FMT, ora 11, Matei Ioachimescu – Masterclass de flaut

Masterclass 4 22 noiembrie, sala 12S FMT, ora 15, Alfredo Ovalles – Masterclass de pian

 

Număr de vizualizări :306


Comenteaza

Sunt permise comentariile oricărei persoane, fără discriminări pe criterii de rasă, sex, etnie, opţiune şi apartenenţă politică sau religioasă. Limbajul vulgar şi trivial în subsolul textelor nu este permis. Nu sunt permise opiniile calomnioase rasiste/şovine/xenofobe. Nu sunt permise atacuri la persoană în subsolurile textelor, ele sunt exclusiv pentru comentarii, critică literară, păreri despre text, dezbateri, etc. În caz contrar, ele vor fi scose din baza de date, fără nici o explicaţie din partea AgentiadeCarte. ro