Programul spectacolelor din selecția oficială și al spectacolelor străine din cadrul ediției a 28-a a Festivalului Național de Teatru

sept. 10th, 2018 | By | Category: Postcard

A 28-a ediție a Festivalului Național de Teatru se va desfășura la București, între 19 și 29 octombrie 2018 și este dedicată regizoarei Cătălina Buzoianu. Ediţie desfăşurată sub Înaltul Patronaj al Preşedintelui României. AgențiadeCarte.ro vă prezintă programul spectacolelor din selecția oficială și al spectacolelor străine din cadrul ediției a 28-a a Festivalului Național de Teatru.

FESTIVALUL NAŢIONAL DE TEATRU, Ediţia a 28-a

19 – 29 OCTOMBRIE 2018

PROGRAMUL SPECTACOLELOR

Vineri, 19 octombrie

18.00 Teatrul Bulandra

Sala „Liviu Ciulei”

10

De: Csaba Székely

Traducerea: László Sándor

Regia: Radu-Alexandru Nica

Scenografia, video, light design: Andu Dumitrescu

Producător: Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

Durata: 2 h 45 min cu pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Mare

Miss Julie / Domnișoara Julie

După:  August Strindberg

Versiune de text de: Katie Mitchell

Dramaturgia și traducerea în limba germană: Maja Zade

Regia: Katie Mitchell și Leo Warner

Scenogafia şi costumele: Alex Eales

Producător: Schaubühne am Lehniner Platz, Berlin

Durata: 1 h 15 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba română și engleză

21.00 Teatrul Metropolis

Sala Mare (Sala Olga Tudorache)

Pentru o mai bună înțelegere

Textul și regia: Mimi Brănescu

Scenografia: Nina Brumuşilă

Producător: Teatrul Metropolis București

Durata: 2 h fără pauză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

Sâmbătă, 20 octombrie

11.00 Teatrul Țăndărică

Sala Lahovari

Scufița roșie

Adaptare de: Felix Alexa după Charles Perrault și Frații Grimm

Regia și light design: Felix Alexa

Scenografia: Marian Sandu

Producător: Teatrul Țăndărică București

Durata: 50 min fără pauză

Nerecomandat copiilor sub 3 ani

17.00 Centrul de Teatru Educațional Replika

Totul e foarte normal

De: Alexa Băcanu

Spectacol participativ pentru părinți și adolescenți între 10 și 15 ani

Regia: Leta Popescu

Scenografia: arh. Gabi Albu

Producător: Centrul de Teatru Educațional Replika Bucureşti

Durata: 1 h 10 min fără pauză

În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM

Nerecomandat persoanelor sub 11 ani

17.00 Teatrul Metropolis

Sala Mare (Sala Olga Tudorache)

Pentru o mai bună înțelegere

Textul și regia: Mimi Brănescu

Scenografia: Nina Brumuşilă

Producător: Teatrul Metropolis București

Durata: 2 h fără pauză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

18.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Incredibila și trista poveste a candidei Eréndira și a bunicii sale fără suflet

De: Gabriel García Márquez

Regia: Yuri Kordonsky

Decorul: Helmut Stürmer

Costumele și desenele live în nisip: Ioana Popescu

Producător: Teatrul German de Stat Timișoara

Durata: 2 h fără pauză

Spectacol în limba germană cu traducere în limbile română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

19.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Mare

Miss Julie / Domnișoara Julie

După:  August Strindberg

Versiune de text de: Katie Mitchell

Dramaturgia și traducerea în limba germană: Maja Zade

Regia: Katie Mitchell și Leo Warner

Scenogafia şi costumele: Alex Eales

Producător: Schaubühne am Lehniner Platz, Berlin

Durata: 1 h 15 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba română și engleză

20.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Pictură

Pomană (To_R)

Conceptul, coregrafia și regia: Pál Frenák

Coproducție: Studio M Sfântu-Gheorghe și Pál Frenák Compagnie

Durata: 50 min fără pauză

Spectacol de dans

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

21.00 Teatrul Bulandra

Sala „Liviu Ciulei”

10

De: Csaba Székely

Traducerea: László Sándor

Regia: Radu-Alexandru Nica

Scenografia, video, light design: Andu Dumitrescu

Producător: Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

Durata: 2 h 45 min cu pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Studio

Chekhov’s First Play / Prima piesă a lui Cehov

Versiune de text de: Ben Kidd și Bush Moukarzel, după A. P. Cehov
Regia: Ben Kidd și Bush Moukarzel

Decorul: Andrew Clancy

Efecte și design scenă: Grace O’Hara
Costumele: Saileóg O’Hallo

Producător: Dead Centre, Dublin, Irlanda

Durata: 1 h 10 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba română

Duminică, 21 octombrie

17.00 Centrul de Teatru Educațional Replika

Totul e foarte normal

De: Alexa Băcanu

Spectacol participativ pentru părinți și adolescenți între 10 și 15 ani

Regia: Leta Popescu

Scenografia: arh. Gabi Albu

Producător: Centrul de Teatru Educațional Replika Bucureşti

Durata: 1 h 10 min fără pauză

În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM

Nerecomandat persoanelor sub 11 ani

17.00 Teatrul Odeon

Sala Studio

Despre senzația de elasticitate când păşim peste cadavre

De: Matei Vișniec

Regia şi decorul: Răzvan Mureșan

Costumele: Ilona Lorincz

Producător: Teatrul Național Cluj-Napoca

Durata: 2 h 20 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

17.00 unteatru

Pescărușul

De: A.P. Cehov

Adaptare liberă după o traducere de: Mașa Dinescu și Andrei Șerban

Regia: Andrei Șerban

Scenograf consultant: Valentin Vârlan

Costume ARKADINA: Doina Levintza

Producător: unteatru București

Durata: 2 h 30 min fără pauză

Spectacolul conține zgomote puternice și lumină de stromboscop

18.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Studio

Chekhov’s First Play / Prima piesă a lui Cehov

Versiune de text de: Ben Kidd și Bush Moukarzel, după A. P. Cehov
Regia: Ben Kidd și Bush Moukarzel

Decorul: Andrew Clancy

Efecte și design scenă: Grace O’Hara
Costumele: Saileóg O’Hallo

Producător: Dead Centre, Dublin, Irlanda

Durata: 1 h 10 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba română

18.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Incredibila și trista poveste a candidei Eréndira și a bunicii sale fără suflet

De: Gabriel García Márquez

Regia: Yuri Kordonsky

Decorul: Helmut Stürmer

Costumele și desenele live în nisip: Ioana Popescu

Producător: Teatrul German de Stat Timișoara

Durata: 2 h fără pauză

Spectacol în limba germană cu traducere în limbile română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

19.00 Teatrul Metropolis

Sala Amfiteatru (Sala Centenar)

Hamlet

De: William Shakespeare

Versiunea scenică: Victor Ioan Frunză

Traducerea: Nina Cassian

Direcția de scenă: Victor Ioan Frunză

Decorul și costumele: Adriana Grand

Producător: Teatrul Metropolis București

Durata: 2 h 45 min cu pauză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

21.00 Teatrul ACT

Constelații

De: Nick Payne

Regia: Radu Iacoban

Scenografia: Tudor Prodan

Producător: Teatrul ACT București

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

20.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Mare

Regele moare

De: Eugène Ionesco

Traducerea: Vlad Russo și Vlad Zografi

Regia: Andrei și Andreea Grosu

Scenografia: Vladimir Turturica

Producător: Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Durata: 1 h 40 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

22.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Pictură

Pomană (To_R)

Conceptul, coregrafia și regia: Pál Frenák

Coproducție: Studio M Sfântu-Gheorghe și Pál Frenák Compagnie

Durata: 50 min fără pauză

Spectacol de dans

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

Luni, 22 octombrie

18.00 și 21.00 Sala Rapsodia

Alice

Adaptare liberă după „Ţara Minunilor” şi „Ţara din Oglindă” de Lewis Carroll

Dramaturgia: Zsolt Benedek

Regia: László Bocsárdi

Decorul: József Bartha

Costumele: Zsuzsanna Kiss

Coproducție: Teatrul „Tamási Áron” Sfântu-Gheorghe și sZempöl Offchestra

Durata: 1 h 45 min fără pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română și engleză

18.00 Tranzit.ro

În numele tatălui

Documentarea şi textul: Elena Vlădăreanu

Regia: Robert Bălan

Scenografia: Elisabeta Gëdo

Producător: Asociația Art No More

Durata: 1 h 30 min fără pauză

În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

18.00 și 21.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Krum

De: Hanoch Levin

Traducerea: Valeriu Turea

Regia: Luminița Țâcu

Scenografia: Irina Gurin

Producător: Teatrul Național „Mihai Eminescu” Chișinău

Durata: 1 h 50 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

19.00 Teatrul Metropolis

Sala Amfiteatru (Sala Centenar)

Hamlet

De: William Shakespeare

Versiunea scenică: Victor Ioan Frunză

Traducerea: Nina Cassian

Direcția de scenă: Victor Ioan Frunză

Decorul și costumele: Adriana Grand

Producător: Teatrul Metropolis București

Durata: 2 h 45 min cu pauză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

19.00 unteatru

Pescărușul

De: A.P. Cehov

Adaptare liberă după o traducere de: Mașa Dinescu și Andrei Șerban

Regia: Andrei Șerban

Scenograf consultant: Valentin Vârlan

Costume ARKADINA: Doina Levintza

Producător: unteatru București

Durata: 2 h 30 min fără pauză

Spectacolul conține zgomote puternice și lumină de stromboscop

20.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Studio

Ivanov

De: A. P. Cehov

Traducerea: Ludmila Székely Anton

Regia: Claudiu Goga

Scenografia: Lia Dogaru

Videomapping: Lucian Matei

Producător: Teatrul Național Târgu-Mureș – Compania „Liviu Rebreanu”

Durata: 2h 30 min cu pauză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

20.00 Teatrul Odeon

Sala Studio

Despre senzația de elasticitate când păşim peste cadavre

De: Matei Vișniec

Regia şi decorul: Răzvan Mureșan

Costumele: Ilona Lorincz

Producător: Teatrul Național Cluj-Napoca

Durata: 2 h 20 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Atelier

Despre oameni și cartofi

Scenariul și regia: Radu Afrim

Scenografia: Andreea Negrilă

Producător: Teatrul „Andrei Mureșanu” Sfântu-Gheorghe

Durata: 2 h fără pauză

În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM

Spectacol cu traducere în limba engleză și maghiară

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

22.00 Teatrul ACT

Constelații

De: Nick Payne

Regia: Radu Iacoban

Scenografia: Tudor Prodan

Producător: Teatrul ACT București

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

Marți, 23 octombrie

18.00 ARCUB, Gabroveni

Slightly Off Stage

Un spectacol de dans de: Ana Maria Lucaciu și Nathan Griswold (SUA)

Coregrafia şi conceptul: Ana Maria Lucaciu, Nathan Griswold
Sunetul şi muzica originală: Ana Maria Lucaciu, Nathan Griswold, T.M. Rives

Costumele: Tamara Cobus

Spectacol de dans

18.00 Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Pictură

Rabenthal

De: Jörg Graser

Traducerea în limba maghiară: Szilágyi Mária

Regia și universul sonor: Radu Afrim

Scenografia: Irina Moscu

Sound design: Sebastian Bayer și Constantin Coadă

Light design: Andrei Délczeg și Gidó Zoltán

Producător: Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara

Durata: 2 h 15 min fără pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

18.00 Tranzit.ro

În numele tatălui

Documentarea şi textul: Elena Vlădăreanu

Regia: Robert Bălan

Scenografia: Elisabeta Gëdo

Producător: Asociația Art No More

Durata: 1 h 30 min fără pauză

În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

19.00 unteatru

Pescărușul

De: A.P. Cehov

Adaptare liberă după o traducere de: Mașa Dinescu și Andrei Șerban

Regia: Andrei Șerban

Scenograf consultant: Valentin Vârlan

Costume ARKADINA: Doina Levintza

Producător: unteatru București

Durata: 2 h 30 min fără pauză

Spectacolul conține zgomote puternice și lumină de stromboscop

20.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Mare (spectacol pe gradene)

Beție

De: Ivan Vîrîpaev

Traducerea în limba maghiară: Kozma András

Traducerea în limba română: Raluca Rădulescu

Regia: Radu Afrim

Decorul: József Bartha

Costumele: Orsolya Moldován

Producător: Teatrul Național Târgu-Mureș – Compania „Tompa Miklós”

Durata: 3 h 15 min cu pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 18 ani

21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Atelier

Despre oameni și cartofi

Scenariul și regia: Radu Afrim

Scenografia: Andreea Negrilă

Producător: Teatrul „Andrei Mureșanu” Sfântu-Gheorghe

Durata: 2 h fără pauză

În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM

Spectacol cu traducere în limba engleză și maghiară

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

21.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Disputa

De: Pierre de Marivaux

Traducerea: Doru Mareș

Regia: Vlad Massaci

Scenografia: Iuliana Vîlsan (varianta Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad)

Coproducție: Teatrul „Nottara” București și Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

22.00 POINT (Str. G-ral. Eremia Grigorescu, nr. 10)

Bun de export

De: Alex Tocilescu

Regia: Catinca Drăgănescu

Scenografia: Omid Ghannadi

Coproducție: GO WEST și POINT

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

Miercuri, 24 octombrie

18.00 POINT (Str. G-ral. Eremia Grigorescu, nr. 10)

Bun de export

De: Alex Tocilescu

Regia: Catinca Drăgănescu

Scenografia: Omid Ghannadi

Coproducție: GO WEST și POINT

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
18.00 Teatrul Mic

Sala Atelier

Ținutul din miezul verii

De: Tracy Letts

Traducerea: Smaranda Nicolau

Regia: Vlad Massaci

Decorul, costumele și light design: Iuliana Vîlsan

Producător: Teatrul Mic București

Durata: 3 h cu pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

18.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Mare (spectacol pe gradene)

Beție

De: Ivan Vîrîpaev

Traducerea în limba maghiară: Kozma András

Traducerea în limba română: Raluca Rădulescu

Regia: Radu Afrim

Decorul: József Bartha

Costumele: Orsolya Moldován

Producător: Teatrul Național Târgu-Mureș – Compania „Tompa Miklós”

Durata: 3 h 15 min cu pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 18 ani

18.00 Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Pictură

Rabenthal

De: Jörg Graser

Traducerea în limba maghiară: Szilágyi Mária

Regia și universul sonor: Radu Afrim

Scenografia: Irina Moscu

Sound design: Sebastian Bayer și Constantin Coadă

Light design: Andrei Délczeg și Gidó Zoltán

Producător: Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara

Durata: 2 h 15 min fără pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

20.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Disputa

De: Pierre de Marivaux

Traducerea: Doru Mareș

Regia: Vlad Massaci

Scenografia: Iuliana Vîlsan (varianta Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad)

Coproducție: Teatrul „Nottara” București și Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

21.00 ARCUB, Gabroveni

Slightly Off Stage

Un spectacol de dans de: Ana Maria Lucaciu și Nathan Griswold (SUA)

Coregrafia şi conceptul: Ana Maria Lucaciu, Nathan Griswold
Sunetul şi muzica originală: Ana Maria Lucaciu, Nathan Griswold, T.M. Rives

Costumele: Tamara Cobus

Spectacol de dans

22.00 Apollo 111

Tatăl meu, preotul

De: Gabriel Sandu

Regia: Elena Morar

Scenografia: Alexandra Panaite

Producător: Apollo111 Bucureşti

Durata: 2 h fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

Joi, 25 octombrie

18.00 Centrul de Teatru Educațional Replika

În umbra marelui plan

Textul și regia: Catinca Drăgănescu

Scenografia: Anda Pop

Producător: Reactor de creație și experiment Cluj-Napoca

Durata: 1 h 35 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM

18.00 Teatrul Metropolis

Sala Mare (Sala Olga Tudorache)

Copilul lui Noe

După: Eric Emmanuel Schmitt

Traducerea, dramatizarea şi regia: Chris Simion-Mercurian

Decorul: Maria Miu

Costumele: Mirela Trăistaru

Producător: Teatrul Metropolis Bucureşti

Durata: 1 h 30 min fără pauză

18.00 Teatrul Mic

Sala Atelier

Ținutul din miezul verii

De: Tracy Letts

Traducerea: Smaranda Nicolau

Regia: Vlad Massaci

Decorul, costumele și light design: Iuliana Vîlsan

Producător: Teatrul Mic București

Durata: 3 h cu pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză
20.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Mamă, mi-am pierdut mâna!

De: Maria Kontorovich

Traducerea: Raluca Rădulescu

Regia: Alexandru Mâzgăreanu

Decorul: Romulus Boicu

Costumele: Alexandra Mâzgăreanu

Producător: Teatrul Tineretului Piatra Neamţ

Durata: 2 h fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

21.00 Apollo 111

Tatăl meu, preotul

De: Gabriel Sandu

Regia: Elena Morar

Scenografia: Alexandra Panaite

Producător: Apollo111 Bucureşti

Durata: 2 h fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

21.00 Teatrul Odeon

Sala Studio

Gardenia

De: Elżbieta Chowaniec

Traducerea: Luiza Săvescu

Regia: Zoltán Balázs (Ungaria)

Decorul: Constantin Ciubotariu

Costumele: Andrada Chiriac

Producător: Teatrul Odeon București

Durata: 1 h 15 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 10 ani

Vineri, 26 octombrie

18.00 Centrul de Teatru Educațional Replika

În umbra marelui plan

Textul și regia: Catinca Drăgănescu

Scenografia: Anda Pop

Producător: Reactor de creație și experiment Cluj-Napoca

Durata: 1 h 35 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM

18.00 Teatrul Metropolis

Sala Mare (Sala Olga Tudorache)

Copilul lui Noe

După: Eric Emmanuel Schmitt

Traducerea, dramatizarea şi regia: Chris Simion-Mercurian

Decorul: Maria Miu

Costumele: Mirela Trăistaru

Producător: Teatrul Metropolis Bucureşti

Durata: 1 h 30 min fără pauză

18.00 și 21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Pictură

Don Juan se întoarce de la război

De: Ödön von Horváth

Traducerea: Alina Mang

Regia: Horia Suru

Scenografia: Cristian Marin

Producător: Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

Durata: 1 h 40 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

19.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Mare

Moeder / Mother / Mama

Regia și coregrafia: Gabriela Carrizo

Asistent regie şi dramaturg: Franck Chartier
Producător: Peeping Tom, Belgia

Durata: 1h 10 min fără pauză

20.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Mamă, mi-am pierdut mâna!

De: Maria Kontorovich

Traducerea: Raluca Rădulescu

Regia: Alexandru Mâzgăreanu

Decorul: Romulus Boicu

Costumele: Alexandra Mâzgăreanu

Producător: Teatrul Tineretului Piatra Neamţ

Durata: 2 h fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

21.00 Teatrul Mic

Sala Atelier

The Night Alive

De: Conor McPherson

Traducerea: Bogdan Budeș

Regia: Cristi Juncu

Scenografia: Vladimir Turturica

Producător: Teatrul „Toma Caragiu” Ploiești

Durata: 2 h 25 min cu pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Studio

Beware Of Pity / Ungeduld Des Herzens / Suflete zbuciumate

După: Stefan Zweig

Versiune de text de: Simon McBurney, James Yeatman, Maja Zade și ansamblul de actori
Dramaturgia: Maja Zade

Regia: Simon McBurney

Coregizor: James Yeatman
Scenografia: Anna Fleischle
Costumele: Holly Waddington

Coproducție: Schaubühne am Lehniner Platz, Berlin și Complicité, Londra

Durata: 2 h 05 min fără pauză

Sâmbătă, 27 octombrie

17.00 Teatrul Țăndărică

Sala Lahovari

Scufița roșie

Adaptare de: Felix Alexa după Charles Perrault și Frații Grimm

Regia și light design: Felix Alexa

Scenografia: Marian Sandu

Producător: Teatrul Țăndărică București

Durata: 50 min fără pauză

Nerecomandat copiilor sub 3 ani

18.00 Teatrul Mic

Sala Atelier

The Night Alive

De: Conor McPherson

Traducerea: Bogdan Budeș

Regia: Cristi Juncu

Scenografia: Vladimir Turturica

Producător: Teatrul „Toma Caragiu” Ploiești

Durata: 2 h 25 min cu pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

18.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Wolfgang

Adaptare după: Yannis Mavritsakis de Radu Afrim

Regia: Radu Afrim

Decorul: Romulus Boicu

Costumele: Erika Márton

Producător: Teatrul Tineretului Piatra Neamț

Durata: 2 h 20 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

19.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Studio

Beware Of Pity / Ungeduld Des Herzens / Suflete zbuciumate

După: Stefan Zweig

Versiune de text de: Simon McBurney, James Yeatman, Maja Zade și ansamblul de actori
Dramaturgia: Maja Zade

Regia: Simon McBurney

Coregizor: James Yeatman

Scenografia: Anna Fleischle

Costumele: Holly Waddington

Coproducție: Schaubühne  am Lehniner Platz, Berlin și Complicité, Londra

Durata: 2 h 05 min fără pauză

19.00 Televiziunea Română

Studio Pangrati

Îngeri în America

Partea I: „Sfârşitul lumii e aproape”

De: Tony Kushner

Traducerea: László Upor

Direcția de scenă: Victor Ioan Frunză

Decorul şi costumele: Adriana Grand

Producător: Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Durata: 3 h 10 min cu pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

21.00 Sala Rapsodia

Demnitate

textul, regia și scenografia: Ignasi Vidal

Decorul: Bogdan Amarfi

Costumele: Adina Buzatu

Producător: Teatrul Avangardia București

Durata: 1 h 15 min fără pauză

21.00 Teatrul de Comedie

Sala „Radu Beligan”

Shylock

După: Gareth Armstrong

Traducerea: Marian Popescu

Regia: Horațiu Mălăele

Scenografia: Iuliana Vîlsan

Producător: Teatrul de Comedie București

Durata: 1 h 10 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Pictură

Orchestra Titanic

De: Hristo Boicev

Traducerea: Livia Nistor

Regia: Felix Alexa

Scenografia: Andrada Chiriac

Producător: Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

21.00 Teatrul Odeon

Sala Studio

Gardenia

De: Elżbieta Chowaniec

Traducerea: Luiza Săvescu

Regia: Zoltán Balázs (Ungaria)

Decorul: Constantin Ciubotariu

Costumele: Andrada Chiriac

Producător: Teatrul Odeon București

Durata: 1 h 15 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 10 ani

Duminică, 28 octombrie

17.00 Fabrica de Cultură, Sibiu

Sala „Eugenio Barba”

Povestea prințesei deocheate

Scenariu de: Silviu Purcărete inspirat din „Sakura Hime Azuma Bunshô” de Tsuruya Nanboku al IV-lea

Traducerea din limba engleză: Eugen Gyemant

Regia: Silviu Purcărete

Scenografia: Dragoș Buhagiar

Producător: Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

Durata: 3 h cu o pauză

Spectacolul conține efecte de lumini produse de stroboscop, ce pot declanşa crize persoanelor care suferă de epilepsie fotosenzitivă

17.00 și 21.00 Teatrul ACT

Stage Dogs

De: Florin Piersic Jr.

Inspirat de: ”A life in the theatre” de David Mamet

Regia: Florin Piersic Jr.,

Scenografia: Tudor Prodan

Producător: Teatrul ACT București

Durata: 1 h 50 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

18.00 și 21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Studio

Migraaaanți sau Prea suntem mulți în aceeași barcă

De: Matei Vişniec

Traducerea și dramaturgia: Ágota Bereczki

Regia: Zakariás Zalán

Costumele: Csíki Csaba M.V.

Producător: Teatrul „Tomcsa Sándor” Odorheiu Secuiesc

Durata: 1 h 50 min fără pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

18.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Wolfgang

Adaptare după: Yannis Mavritsakis de Radu Afrim

Regia: Radu Afrim

Decorul: Romulus Boicu

Costumele: Erika Márton

Producător: Teatrul Tineretului Piatra Neamț

Durata: 2 h 20 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

19.00 Sala Rapsodia

Demnitate

textul, regia și scenografia: Ignasi Vidal

Decorul: Bogdan Amarfi

Costumele: Adina Buzatu

Producător: Teatrul Avangardia București

Durata: 1 h 15 min fără pauză

19.00 Televiziunea Română

Studio Pangrati

Îngeri în America

Partea a II-a: „Perestroika”

De: Tony Kushner

Traducerea: László Upor

Direcția de scenă: Victor Ioan Frunză

Decorul şi costumele: Adriana Grand

Producător: Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Durata: 3 h 30 min cu pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

20.00 Teatrul de Comedie

Sala „Radu Beligan”

Shylock

După: Gareth Armstrong

Traducerea: Marian Popescu

Regia: Horațiu Mălăele

Scenografia: Iuliana Vîlsan

Producător: Teatrul de Comedie București

Durata: 1 h 10 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Pictură

Orchestra Titanic

De: Hristo Boicev

Traducerea: Livia Nistor

Regia: Felix Alexa

Scenografia: Andrada Chiriac

Producător: Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză
Luni, 29 octombrie

20.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Mare

Program NDT

Shoot the Moon

Coregrafia, decorul și costumele: Sol León & Paul Lightfoot

Muzica: Philip Glass, ‘Movement II from Tirol Concerto for piano and orchestra’

The Statement

Dramaturgia: Jonathon Young

Coregrafia: Crystal Pite

Muzica: Owen Belton

Decorurile: Jay Gower Taylor

Costumele: Crystal Pite, Joke Visser

Woke up Blind

Dramaturgia: Nadja Kadel

Coregrafia: Marco Goecke

Muzica: Jeff Buckley

Decorurile şi costumele: Marco Goecke

Premieră (titlu în lucru)

(New Creation) – work in progress

Coregrafia: Hofesh Shechter

Producător: Nederlands Dans Theater (NDT), Haga, Olanda

Durata: 2 h fără pauză


Vom reveni cu programul tuturor evenimentelor din cadrul FNT 2018, precum și cu informații privind data punerii în vânzare a biletelor.

Proiect cultural finanţat de Ministerul Culturii şi Identităţii Naţionale şi Primăria municipiului Bucureşti

Producători: UNITER – Uniunea Teatrală din România, ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București, Teatrul Naţional „I.L. Caragiale” Bucureşti

Partener: Institutul Cultural Român

Sponsor principal: BRD – Groupe Société Générale

Sponsori: Farmexim, MOL România

Număr de vizualizări :295


Comenteaza

Sunt permise comentariile oricărei persoane, fără discriminări pe criterii de rasă, sex, etnie, opţiune şi apartenenţă politică sau religioasă. Limbajul vulgar şi trivial în subsolul textelor nu este permis. Nu sunt permise opiniile calomnioase rasiste/şovine/xenofobe. Nu sunt permise atacuri la persoană în subsolurile textelor, ele sunt exclusiv pentru comentarii, critică literară, păreri despre text, dezbateri, etc. În caz contrar, ele vor fi scose din baza de date, fără nici o explicaţie din partea AgentiadeCarte. ro